Аналіз
питань, що виникають під час попереднього судового розгляду
Під час проведення попереднього судового засідання виникає ряд процесальних питань.
Відповідно до ч.11 ст.130 ЦПК України попереднє судове засідання проводиться з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом для судового розгляду, з винятками, встановленими цією главою.
Зі змісту цього пункту вбачається, що під час попереднього судового засідання суд зобов”язаний встановити особи сторін, оголосити склад суду, роз”яснити права сторонам. Чи потрібно це робити? Якщо потрібно, то чи потрібно все це повторювати безпосередньо під час судового розгляду.
У більшості випадків учасники процесу юридично необізнані особи, які не можуть відповісти на питання “якими доказами сторона буде обгрунтовувати свої доводи”. Що робити суду в цьому випадку, адже йде запис процесу технічними засобами і суд не має права бути “адвокатом”.
Часто під час попереднього судового засідання неможливо визначити факти, які необхідно встановити для вирішення спору і які з них визнаються кожною стороною, а які підлягають доказуванню, бо це вже починається судовий розгляд.
Відповідно до ч.7 ст.130 ЦПК України попереднє судове засідання є обов”язковим для кожної справи, за винятком випадків, встановлених цим Кодексом. Чи потрібно проводити попередні судові засідання по справах окремого провадження? Ящо потрібно, то чи можна у попередньому судовому засіданні приймати рішення по суті.
Вважаємо, що дані питання потребують детального законодавчого врегулювання.