Аналіз
стану здійснення правосуддя Чечельницьким районним судом
при розгляді кримінальних справ
Чечельницьким районним судом Вінницької області проаналізовано стан здійснення правосуддя при розгляді кримінальних справ з точки зору дотримання чинного законодавства, зокрема строків їх розгляду.
Проведеним аналізом за 9 місяців 2008 року встановлено відсутність випадків безпідставного відкладення (оголошення перерви), зупинення провадження по справам, по яким підсудні утримуються під вартою.
При розгляді кримінальних справ суддями суворо дотримуються вимоги статей 241 та 256 КПК України щодо строків попереднього розгляду справи та призначення справи до розгляду в суді.
Так , до попереднього розгляду справи призначаються не пізніше десяти (39%), а у разі складності справи - не пізніше тридцяти діб з дня надходження її до суду (61%). До розгляду в суді справи призначаються не пізніше десяти діб (68%), а у випадках складності справи - не пізніше двадцяти діб з дня попереднього їх розгляду (29%).
Що стосується тривалого розгляду кримінальних справ, то тут слід відмітити, що негативно впливає на оперативність правосуддя неявка в судове засідання учасників процесу у тому числі прокурорів, захисників та представників підсудного, потерпілого, цивільних позивачів. Так, по Чечельницькому районному суді відсоток справ, слухання по яких відкладались у зв’язку з вищенаведеною причиною, становить близько 25%. Є випадки відкладення розгляду справ через неявку в судове засідання адвокатів.
Наступним чинником такого впливу є нездійснення конвойною службою органів внутрішніх справ доставки в судове засідання підсудних, які трималися під вартою. Крім того, на оперативність правосуддя впливає невиконання відповідними органами досудового слідства судових доручень, низька якість досудового слідства.
Особливо виважено судді приймають рішення про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, в кожному конкретному випадку аналізуються склад, тяжкість вчинюваного злочину , особа підозрюваного та інші обставини справи.
Так за 9 місяців 2008 року на розгляді суду перебувало лише 5 справ (3,9%), у яких до підсудних було застосовано такий запобіжний захід, як взяття під варту. Всі ці справи про злочини, за які законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад три роки.
Таким чином, проблема тяганини під час розгляду справ яскраво засвідчує той факт, що дуже багато складових якісного та оперативного правосуддя знаходиться за межами повноважень судів. Хоча в результаті все фокусується саме на суді, адже людей не цікавить, хто і що має зробити - їм важливо одне: оперативний і справедливий розгляд справи.