flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення розгляду скарг на постанови про порушення кримінальної справи

02 грудня 2009, 15:39

 

Узагальнення
щодо розгляду скарг на постанову
про порушення кримінальної справи
 
З самого початку слід відмітити, що різкої тенденції щодо збільшення надходження у 2008 році скарг на постанову про порушення кримінальної справи не спостерігалось. Так, якщо  у 2007 році обвинуваченими особами та їх представниками до Чечельницького районного суду подано 4 скарги, то у 2008 р.– 6.
Із 4 скарг які розглянуті у 2007 році – 1 скаргу залишено без задоволення, 3 – задоволено. У двох випадках у зв’язку із скасуванням судом постанов про порушення кримінальних справ, прокуратурою вносились апеляції, в результаті розгляду яких апеляційним судом Вінницької області одну постанову суду залишено в силі, одну – скасовано, а справу повернуто прокурору району для організації продовження у ній досудового слідства.
Із 6 скарг, які надійшли до суду у 2008 році у відкриті провадження з розгляду 1 скарги відмовлено, 1 – залишено без розгляду, по 1 провадження у справі закрито, 1 постанова скасована, у задоволенні 2 скарг в порушені кримінальної справи відмовлено. Захисником по одній справі подано апеляцію на постанову суду про відмову в задоволенні скарги, яка апеляційним судом залишена без задоволення.
Таким чином, як вбачається з вищенаведеного, незважаючи на незначне збільшення надходжень до суду скарг на постанови про порушення кримінальної справи, зменшується кількість випадків оскарження рішень суду з цього питання в апеляційному порядку. Такі дані свідчать про чітке дотримання судом норм законодавства та принципів здійснення судочинства.
Необхідно звернути увагу на той факт, що і у 2007 році, і у 2008 році у половині скарг, що надходили до суду ставилось питання про скасування постанов винесених органами досудового слідства, у половині – органами прокуратури.
Основною причиною, в силу якої суд скасовував постанови про порушення кримінальної справи була відсутність приводів і підстав для винесення зазначених постанов.
У переважній більшості випадків скарга подається особою, інтересів якої стосується винесена постанова, або представником цієї особи у встановлений законодавством строк.
Судді, як правило дотримуються добового строку і виносять постанову про відкриття провадження за скаргою та направляють копії зазначених постанов особам та установам, переліченим в КПК.
За період, що аналізується судді рішень про зупинення слідчих дій на час розгляду скарги не приймали.
При розгляді справ даної категорії судді дотримуються вимог закону щодо порядку розгляду скарг і досліджують матеріали, заслуховують пояснення зацікавлених осіб, думку прокурора та ведуть протокол судового засідання.
Головною причиною, в силу якої порушується строк розгляду скарги на постанову про порушення кримінальної справи є несвоєчасне подання органами досудового слідства матеріалів, які були підставою для порушення кримінальної справи, або надання їх в копіях.